ŻYWIOŁY KINA: Spacer przyrodniczo-edukacyjny + seans niespodzianka
- ,
Spacer przyrodniczo-edukacyjny to kolejna odsłona realizowanego przez Instytucję Silesia-Film i Filmotekę Śląską w Katowicach projektu pn. „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia 2023 r. (Dzień Ziemi) o godz. 14:00. Zbiórka przed kinem „Bałtyk” w Raciborzu.
Celem spaceru jest uwrażliwienie mieszkańców miast na otaczającą ich przyrodę. W ramach spacerów po terenach zielonych uczestnicy nauczą się rozpoznawać rośliny (kwiaty, rodzaje drzew), a także poznają wiadomości z zakresu przyrody, geologii, klimatu.
Otaczająca człowieka bezpośrednio przyroda często jest niezauważana i pomijana, szczególnie wśród mieszkańców miast. Spacery mają na celu zwrócenie uwagi na najbliższe otoczenie, a także uświadomienie, że przyroda – w tym żywioły – są ściśle związane również z życiem miejskim.
Dodatkowo, co istotne jest dla Instytucji Filmowej Silesia-Film, spacery mają charakter integracyjny dla uczestników w każdym wieku. Spacer przeznaczony jest dla chętnych bez ograniczeń wiekowych – zarówno zainteresowanych przyrodą dzieci, jak również dorosłych i seniorów, którzy preferują spacery jako formę spędzania wolnego czasu. Dzięki formie warsztatowej, spacer będzie dla nich nie tylko aktywizujący, ale również sposobem na rozwijanie ciekawości i twórcze działania.
Spacer w Raciborzu związany będzie przede wszystkim z obszarem wodnym, z którym związane jest życie i historia miasta, czyli rzeką Odrą i ciągnącymi się wzdłuż niej na długości kilkudziesięciu metrów bulwarami. Uczestników projektu oprowadzać będzie dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu Elżbieta Skrzymowska. Po spacerze zaprosimy wszystkich do kina na seans – niespodziankę.
*****
Na Górnym Śląsku, kojarzonym z przemysłem i industrializacją, podejmujemy działania i otwieramy dyskusję o roli i znaczeniu przyrody: w ramach idei zielonej transformacji chcemy – poprzez kino – przywracać i ożywiać więzi łączące człowieka z naturą i przyrodą. Skupimy się na czterech żywiołach: ogniu, wodzie, powietrzu i ziemi, które funkcjonują w naszym życiu dosłownie oraz jako znaki w kulturze i symbole kształtujące myślenie o świecie.
Przyświeca nam myśl Władysława Hasiora – że piątym żywiołem jest ludzka zdolność fantazjowania. A co bardziej niż kino pobudza naszą wyobraźnię? Może być środkiem do realizacji najśmielszych fantazji i medium, przez które możemy w nich zbiorowo i indywidualnie uczestniczyć, a zarazem rzetelnym zapisem rzeczywistości wokół nas i narzędziem jej twórczego przekształcania.
Międzypokoleniowe i interdyscyplinarne „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” to rozpisane na dwa lata cykliczne pokazy filmów podejmujących tematykę związków człowieka z naturą – zarówno klasyki filmowej spod znaku Wernera Herzoga i Petera Weira, jak i zupełnie nowych i premierowych propozycji. Ale także prelekcje, spotkania z ekspertami – filmowcami, filmoznawcami, naukowcami, przyrodnikami, warsztaty dla najmłodszych i wydarzenia integrujące lokalną społeczność: spacery miejskie, działania w terenie; zbiórki archiwalnych filmów amatorskich, które – odrestaurowane i scyfryzowane – pokażemy na naszych kinowych ekranach.
Projekt „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Bilety w cenie 19 zł


![Superman [2D DUBBING]](https://kinobaltyk.pl/wp-content/uploads/2025/06/superman-plakat.jpg)
![Superman [2D NAPISY]](https://kinobaltyk.pl/wp-content/uploads/2025/06/superman-plakat-1.jpg)