-
—————- 2020
—.–.2020 – godz. 20:00
–.–.2020 – godz. 17:30
„INTERIOR” (prod. Polska; 1 godz. 27 min)
Magda i Maciek. Dwoje trzydziestokilkulatków szukających swojego miejsca na świecie. Ona, pewna siebie kobieta, stawiająca zawodowy sukces ponad rodzinę. On, uwięziony w szponach kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Dwoje nieznajomych, których pozornie różni wszystko. Łączy ich jednak miejsce, w którym przyszło im żyć. To Polska – dla jednych kraj wielkich możliwości, dla innych ojczyzna zatracenia. Pewnego dnia ich losy skrzyżują się i sprawią, że nic nie będzie dla nich już takie samo. Czy Magda zdoła odmienić swoje życie i uratować rodzinę? Czy Maciek znajdzie dla siebie miejsce w świecie, który chce go zniszczyć? (filmweb.pl)

-
————— 2020
–.–.2020 – godz. 17:30
„I MŁODZI POZOSTANĄ” (prod. Nowa Zelandia, Wielka Brytania; 1 godz. 39 min)
Laureat Oscarów Peter Jackson w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. To jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat. Film prezentuje niezwykłe spojrzenie na żołnierzy i wydarzenia I wojny światowej przedstawione na ekranie w sposób, jakiego dotąd nikt nie widział. Patrzymy jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Obrazy sprzed wieku wyglądają tak, jakby zostały zrobione wczoraj, a przerobienie zdjęć z czarno-białego formatu na kolorowy ukazuje niewidzialne dotąd szczegóły. Dzięki temu film oferuje mocne, porywające i niezwykle przejmujące przeżycie wojny. Stara się przywrócić głos wojennym weteranom i przypomnieć obraz pokolenia zmienionego raz na zawsze przez globalną wojnę. Film powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Jackson zadedykował go swojemu dziadkowi, który walczył na wojnie (filmweb.pl)

-
——————- 2020
—.–.2020 – godz. 20:00
SPOTKANIE Z URSZULĄ BIEL + POKAZ FILMU „HIGIENA MAŁŻEŃSKA” (prod. Austria, 1922; 1 godz. 1 min)
Projekcja zostanie poprzedzona spotkaniem autorskim z Urszulą Biel, autorką książki pt. „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”. Książka stanowi kontynuację pierwszej monografii autorki, dotyczącej kinematografii województwa śląskiego w latach 1918-1939. Obszarem obecnych badań stała się prowincja górnośląska, czyli część regionu, jaka przypadła Niemcom po I wojnie światowej. Szczegóły >>>TUTAJ<<<
„Higiena małżeńska” to film edukacyjny, który ujawnia więcej o okresie, w którym powstał niż wiele dokumentów pisanych. Opiera się na ideach wiedeńskiego eksperta ds. zdrowia, Juliusa Tandlera, związanych z powołaniem ośrodka poradnictwa małżeńskiego. Film przenosi widzów w lata dwudzieste, kiedy teorie eugeniczne znalazły podatny grunt, jak pokażą przyszłe wydarzenia polityczne. Do zilustrowania tematu wykorzystano specjalnie opracowane animacje. Film pokazywano publiczności w ramach szeroko zakrojonego programu edukacji zdrowotnej w latach dwudziestych XX wieku.

-
—————– 2020
—.–.2020 – godz. 20:00
–.–.2020 – godz. 17:30
„NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA” (prod. Węgry; 1 godz. 30 min)
Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. (filmweb.pl)
